Pozycjonowanie Stron LTB Wrocław

Czy trzeba panikować, gdy ranking Google jest niestabilny?

19 września 2016 | 7 komentarzyMiniony tydzień wywołał sporo emocji w branży SEO – liczne zawirowania w rankingu Google zaniepokoiły wiele osób. Pojawiły się pytania, czy być może mamy do czynienia z kolejną znaczącą zmianą w algorytmie Google?

Zmiany, wszędzie zmiany

Już na początku września na forach zawrzało. Choć Google nie potwierdziło, że wprowadza zmiany w algorytmie o nazwie “Penguin” czy w samej wyszukiwarce, wiele osób związanych z branżą SEO/SEM było przekonanych, że zmiany w wynikach wyszukiwań są skutkiem aktualizacji algorytmu.

W zeszłym tygodniu znowu dały się zauważyć różnice w pozycjach stron w wyszukiwarce. Na popularnym Forum PiO (Pozycjonowanie i Optymalizacja) znaleźć można zróżnicowane wypowiedzi na temat zmian pozycji stron w wyszukiwarce. Użytkownik s_matysik zauważa, że zależnie od branży można spostrzec nawet bardzo znaczące wahania pozycji:

zmiany w rankingu google

Użytkownicy na Forum PiO pokazują, że zauważone zmiany mają bardzo zróżnicowane odbicie w pozycjach stron.

Przy tak znaczących skokach, które wydają się pozbawione umotywowania, szybko zaczęły się pojawiać teorie dotyczące przyczyn tego stanu. Niektórzy twierdzą, że zmiany są chwilowe, inni, że utrzymają się dłużej. Jedni mówią, że to z pewnością stałe zmiany w algorytmie Google, inni, że to raczej tymczasowe zawirowanie.

A co na to Google?

Sami specjaliści od Google studzą atmosferę, przyznając, że zaistniałe zmiany i zawahania w pozycjach stron są efektem prac, mających na celu poprawę działania wyszukiwarki. Choć nie ma oficjalnych wypowiedzi, John Mueller, jeden z google’owskich analityków, uspokaja na swoim profilu na Twitterze:

 

@Vladrpt: Cóż, sporo dziś plotek na temat zmian w Penguin. Chcecie nam o czymś powiedzieć? 🙂

@JohnMu: To nic szczególnego, wybaczcie – zawsze staramy się wszystko ulepszać!

 

Co więcej, Mueller dodaje:

 

@akrampathan21: Czy to coś innego, niż działania Google związane z Penguin lub Panda? I jak długo potrwają zawirowania w rankingu?

@JohnMu: Zawirowania w wynikach wyszukiwarki są normalne – są znakiem, że nasze algorytmy i nasi specjaliści ciężko pracują.

 

 

W rzeczywistości zmiany w wynikach wyszukiwania nie muszą oznaczać, że działania SEO i pozycjonowanie przestały przynosić efekty. Ich przyczyną mogą być zmiany w algorytmie (choć w tym konkretnym przypadku raczej nie mamy z nimi do czynienia) lub po prostu prace nad podniesieniem jakości działania narzędzi wyszukiwarki.

Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, aż ranking się ustabilizuje.

Ocena naszych usług:
Czy trzeba panikować, gdy ranking Google jest niestabilny?
5 (100%) 2 - ilość głosów

Tagi: , ,Komentarze:


7 komentarze do “Czy trzeba panikować, gdy ranking Google jest niestabilny?

 1. Zastępczy

  Tak na moje, to Gogiel troszkę ośmiesza się nabierając wody w ustach. To brak poszanowania dla wszystkich – właścicieli stron, ludzi od pozycjonowania i wreszcie użytkownika.

  Odpowiedz
 2. samoseo

  Zmiany są i to dość wyraźne. Na szczęście jeśli coś spadnie mocniej niż zazwyczaj to w większości przypadków za kilka dni powraca na swoje miejsce. Ciekawe czy w najbliższym czasie doczekamy się jakiegoś konkretnego, oficjalnego komunikatu ze strony Google, bo komentarze Johna niezbyt mnie przekonują.

  Odpowiedz
 3. proposition

  Google mieli tak od kilku dni. Wcześniejsze zmiany w algorytmie trwały max 1-2 dni. Można by wywnioskować, że zmiana dotyczy całego silnika, zupełnie nowy algorytm Google. Czas jednak pokażę 🙂

  Odpowiedz
 4. Widoczni

  Wpadanie w panikę w żadnej sytuacji nie przyczyni się do skutecznego pozycjonowania strony 🙂 Lepiej postawić na analizę i podejmowanie ważnych decyzji na podstawie konkretnych danych, zamiast wysuwać pochopne wnioski na podstawie wahań w algorytmie.

  Odpowiedz
 5. Osobowe

  Ciekawy artykuły. Tak pamiętne chwile chyba najbardziej oberwało się wyszukiwarkom typu skapiec, ceneo itp. Chciałem coś kupić i zauważyłem, że nagle z zawalenia wyszukiwarek pojawiły się strony dystrybutorów i innych handlowców. Przynajmniej z moich obserwacji, a nie jestem fachowcem. Teraz wróciło to już do normy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pracujemy dla:

Home.pl
PCC Rokita
Nasza Grupa Medyczna - NGM
Magic&Style.com
Exapro
BHP Gabi
Barrisol Pomorze
Dom Maklerski BDM S.A.
Gastroline - logo
Internet Stores
Pflegehelden
DEKO - pozycjonowanie firmy przez LTB